Adil bir savaş!!

Bugün Amerikan-İngiliz saldırısının 20. günü.. Amerikalılar yandaşları İngilizler’le birlikte 48 saat içinde Bağdat’ı ele geçireceklerini söylüyorlardı..

Oysa birkaç küçük kasaba dışında Irak’ın büyük bölümünü hâlâ Saddam Hüseyin’e bağlı güçlerin ve Irak halkının kontrolündedir..

Oysa bu durum askeri açıdan bakıldığında pek mantıklı görülmüyor.. Çünkü elindeki tüm füze, roket ve bomba stokunu Irak halkı üzerine atan Amerikalılar Irak’ın içine yaklaşık 250 bin askerle saldırılarını sürdürüyorlar. Binlerce tank ve zırhlı araçla desteklenen Amerikalı ve İngiliz askerler her türlü teknolojik ve dijital silah üstünlüklerine rağmen hedefledikleri zafere ulaşamıyorlar..

Kaldı ki tüm Irak hava sahasını kaplayan uçak ve uydular olmazsaydı belki de Amerikalılar çoktan yenilmiş olacaklardı..

Çünkü Amerikan-İngiliz birliklerine karşı direnmeye çalışan Iraklılar’ın yeri uydularla anında belirleniyor ve hemen uçak veya füzelerle yoğun olarak bombalanıyorlar..

Örneğin Bağdat Havaalanı’nı savunan Iraklılar daha ateş etmeden bile uydular tarafından tesbit ediliyorlar ve yerleri uçaklara bildirilerek yoğun bir bombardımana hedef olmaktadırlar.

Yani havaalanına saldıran Amerikalı askerler karşılarında bombalanmış Iraklılar’ı buluyorlar.. Bu bombardımandan kurtulan varsa da bunlar yine de uçaklara bildiriliyor ve yok ediliyor.. Irak’ın uçağı ve tankı olmadığı (veya kullanamadığı ve uçuramadığı) için de hava üstünlüğü ve kontrolü hep Amerikalılar’ın elinde..

Hava üstünlüğünü sağlayan bir ordu zaferin de % 40’nı garanti etmiş olur. Bu oran büyük bölümü açık çöl olan Irak gibi bir ülkede daha da yükselir.. Başka bir ifade ile filmlerdeki Rambolar gibi dolaşan Amerikalılar hiç- bir şekilde Iraklı askerlerle kısa mesafeli savaşa girişmiyorlar..

Yani Amerikalılar filmlerde bizlere yutturmaya çalıştıkları gibi kahramanca yani mertçe çarpışmıyorlar..

‘Tüfek icad oldu mertlik bozuldu’ misali ‘uydular icad oldu Amerikalılar kalleş oldu’..

Ama bu bir savaştır..Savaşta ise mertlik aranmaz hele düşmanınız Amerikalı ise ..

Üstelik Irak 12 yıldır ambargo altında ve hiçbir şekilde silahlanmasına izin verilmiyordu..

Buna rağmen bazıları çıkıp buna savaş üstelik adil bir savaş diyor..

Diğerleri de bunca direnmeyi küçümseyerek Amerikalılar’ın ‘zafer’ini ballandıra ballandıra anlatıyor ve Saddam’ın sonunun pek yakın olduğunu müjdeliyorlar..

Oysa herkes gibi onlar da bilir ki Saddam hiç kimsenin umrunda değil.. Konumuz Amerikalılar’ın Irak’a yönelik işgal harekatıdır ve onun halkına karşı işlediği cinayetlerdir..

Saldırının 20. gününde Amerikalılar ve İngilizler 15 bin füze ve bombayı Irak halkı üzerine attılar. Bu füze ve bombalar şimdiye kadar binlerece ev, bina, köprü, fabrika, hastane, okul ve benzeri yapıları yerle bir etmiştir.. Ölü ve yaralılarla ilgili olarak çelişkili rakamlar olmasına rağmen şimdiye kadar en az 3 bin insanın öldüğü ve 8 bininin de yaralandığı tahmin edilmektedir.

Buna karşın ve yukarda belirttiğim tüm üstünlüklerine rağmen Amerikalı ve İngilizler de büyük kayıplar verdiler..

Kurşun geçirmez yeleklerine rağmen Amerikalı ve İngiliz askerlerin kaybı ise 300 civarında ölü ve en az 1500 yaralı ..

Bu rakamların daha ne kadar artacağını bilemeyiz..

Ama bildiğimiz tek bir gerçek var o da bu savaş adil bir savaş değildir.. Çünkü bu bir savaş değil bir saldırıdır..

Tarih ise saldırganların er ya da geç yenildiklerini bize kanıtlamıştır..

Aynı tarih Amerikan ve İngiliz saldırganların kesin ve büyük yenilgisini de yazacaktır..

Bunu biz görmezsek bile çocuklarımız mutlaka görecektir..

Bundan hiç ama hiç ve hiçbir zaman kuşku dumadım..

Çünkü ben hep hak ve adalete inandım ve halkların direnme gücüne güvendim..

Siz de böyle yapın ama sakın bazılarının yaptığı gibi ruhunuzu ve onurunuzu ‘şeytan’a satmayın!!

Unutmayın ki ‘şeytan’ hep kalleş olmuştur!!

You may also like...