AF Örgütü ve Irak !!

Uluslararası Af Örgütü, ABD’nin Iraklı tutuklulara acımasız ve insanlık dışı davranıp tutuklama merkezlerindeki koşulları kötüleştirerek, uluslararası yasaları ihlal ettiğine yönelik kanıtlar topladığını bildirdi. BM’nin Bağdat’ta düzenlediği ve iki gün sürecek insan hakları konulu konferansa sunulan raporda, yüzlerce Iraklının ABD’nin oluşturduğu çadır kamplarda tutulduğu, kişilerin aileleri ve avukatları ile görüşme isteklerinin geri çevirildiği ve bazen de su ve tuvalet ihtiyaçlarını giderme isteklerinin reddedildiği belirtildi.

Bu haber yalnız Türkiye’de değil hemen hemen tüm dünyada dün yayınlanan gazetelerde ve televizyon ve radyo bültenlerinde vardı. Ama hiç bir gazete veya yayın kuruluşu haberi biraz detaylandırıp yorumlamayı düşünmemişti..

Nasıl olsa merkezi Londra’da bulunan Af Örgütü saygın bir kuruluştu ve Amerika’yı da suçluyordu..

Oysa bana göre Af Örgütü’nün bu raporu hepimizi aptal yerine koyuyordu!!

Efendim neymiş mesele: Amerikalılar Iraklı tutuklulara kötü davranıyormuş. Amerika ile birlikte Irak’ı işgal eden İngiltere’nin davranışlarından söz etmeyen Af Örgütü acaba Amerikalılardan nasıl bir muamele bekliyordu? Yoksa Af Örgütü Guantamo’ya götürülen ve iki yıldır hiç kimse ile görüştürülmeyen ve kobay olarak kullanıldıkları söylenen Afganlı esirlerin görüntülerini unuttu mu?

Yoksa Af Örgütü Amerika ve İngiltere’nin Irak’ı işgal ettiğini de mi unuttu? Bu işgalin tüm uluslararası hukuka aykırı olduğunu bilmem hatırlatmak gerekiyor mu ?

Demek istediğim Af Örgütü, kötü muameleden dem vurmaktansa işgalin kötü bir şey olduğunu söylemeliydi..

Çünkü işgal devam ettiği sürece bu kötü muamele devam edecektir.. 36 yıldır İsrail işgali altında bulunan Filistin’de olduğu gibi.. Ama Af örgütü, Filistin’i unuttuğu gibi gün gelip Irak’ı da unutacaktır.. Bundan hiç kimsenin şuphesi olmasın. Çünkü egemen mantık güçlünün mantığıdır.. Güçlü, Amerika olduğuna göre, Af Örgütü de böyle davranmak zorundadır.

Yani haksız işgali görmeyeceksin ama zaman zaman da Amerikalıların kötü muamelesinden söz edeceksin!..

Af Örgütü bunu zaten her ülke için yapıyor.. Yani Irak’ı işgal eden Amerika ile kendi vatandaşına kötü davranan herhangi bir ülke arasında hiç bir fark yoktur.. Af Örgütü’nün geçtiğimiz hafta Türkiye ile ilgili yayınladığı rapor Irak raporundan kat kat daha sert idi..

Oysa Amerika kendinden binlerce mil uzakta ve hiç bir mantıklı gerekçe olmaksızın bir ülkeyi işgal etmiş.. Yani Amerika’yı bir kaç yüz insana kötü davranmakla suçlamak onun gerçek ve büyük suçunu gizlemekten başka bir anlam taşımaz.

25 milyon Iraklı şu anda sefaleti yaşıyor..

50 derece sıcaklığın olduğu bir ülkede elektrik, su ve ilaç yok. Amerikalılar 4,5 milyon Iraklı memuru emekliye sevk ederek milyonlarca insanı aç bıraktılar.. Hastaneler çalışmıyor. Hırsızlık ve çapulculuk diz boyu..

Amerikan askerleri her an evinizi basıp sizi tutuklayabilir. Açlık ve sefalet kol geziyor. Savaşta 5000 civarında insan öldürülmüş 8 bini de yaralanmış.. Binlerce devlet binası yıkıldı ve talan edildi.. Hiç bir belediye hizmeti yok..

25 milyon Iraklının yaşadığı bu dramatik koşulları görmeyen Af Örgütü, düdüklü tencere misali yüzeysel bir rapor ile işgale karşı olan nefret ve öfkemizi boşaltmaya çalışıyor!!

Oysa Af Örgütü dahil herkes Irak’ta olup bitenleri biliyor..

Herkes Bush ve Blair’in kendi halklarına yalan söylediklerini biliyor..

Benim de muhabirliğini yaptığım İngiliz yayın kuruluşu BBC, Başbakan Balir’i Irak’ın kitle imha silahları ile ilglili olarak düzmece raporlar hazırlamakla suçladı. Bununla yetinmeyen BBC hafta sonu çok ilginç bir başka dosya yayınladı..

Dosyada İsrail’in sahip olduğu nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar en detaylı bir şekilde anlatılmakta ve bölgede yalnız İsrail’de bu tür silahların olduğu vurgulanmaktadır.

Bu iki dosyasından dolayı BBC bir tarafından kendi başbakanına, diğer taraftan da Şaron’a karşı ilkesel bir mücadele vermektedir. Blair ve Şaron BBC’yi tehdit etmektedirler..

Keşke Af Örgütü de BBC kadar cesur olabilseydi!!

İngiliz halkının % 66’sı Irak’ın işgalini onaylamamaktadır.

Amerika’da ise Bush’ın halk desteği hızla gerilemektedir.

Amerikan ve İngiliz askerlerinin ölüm haberleri geldikçe durum hem Blair hem de Bush için daha da kötü olacaaktır.

Umarın ve dilerim ki Af Örgütü bundan sonraki raporlarında bu sürece katkıda bulunur ve Amerikan-İngiliz işgalinin bir an önce sona ermesine yardımcı olur..

Nasıl olsa işgal hareketinin adı ‘Irak’ı Özgürleştirme’ değil mi idi!!

You may also like...