Afganistan’ı hatırlayan var mı?

11 Eylül’ü bahane eden Amerika bundan yaklaşık iki yıl önce Afganistan’a saldırdı ve bu ülkeyi işgal etti..

Yani 11 Eylül olayları olmasaydı belki de Amerika eski dostları Taliban ve Usame Bin Laden’e dokunmayacaktı..

Taliban ve Usame Bin Laden’i ‘redikal islamcı terörle’ suçlayan Amerika kısa bir süre içinde Afganistan’ı işgal etti.

Bu işgal sırasında Amerikalılar, geliştirdikleri en son silah teknolojilerini Afganistan halkı üzerinde denediler. Bu savaşta yaklaşık olarak 30 bin Afganlının öldüğü hesaplanmaktadır.

Kısa bir süre içinde Afganistan’ı işgal eden Amerikalılar bu ülkeye demokrasi, özgürlük ve refahı getireceklerini söylediler. Türkiye’deki bazı köşe yazarları da Amerikalıların bu söylemlerine katılarak Afgan kadılarının pek yakında burkalarından kurtulacakları müjdesini veriyorlardı!!

Peki iki yıl geçtikten sonra Afganistan’da durum nedir?

İsterseniz bunun yanıtını BM’nin son raporlarından özetleyerk verelim.

Bu raporlara göre bugün Afganistan’da barış, güvenlik ve istikrardan söz etmek mümkün değil. Afganistan’da son iki yılda türeyen çeteler yüzlerce kadın ve çocuk kaçırmakta ve bunları başka ülkelere satmaktadır. Bu çeteler iktidardaki bazı askeri ve siyasi güçlere dayanarak bol miktarda afyon ve eroin kaçakçılığı yapmaktadır. İktidar grupları arasındaki siyasi ve ekonomik çıkar çekişme ve çatışmaları gün geçtikçe tehlikeli boyut almaktadır…

Yine BM raporlarına göre, Afganistan’da bugün hala özgürlük ve demokrasiden söz edilemiyor. Amerikalıların atadığı Karzai hükümeti ve bu hükümete bağlı güçler başkent Kabil ve bir-iki kentin dışında hiç bir yeri kontrol edemiyor. Geri kalan bölgeleri aşiret reisleri ile Taliban yandaşları kontrol ediyor…

Peki, Afganistan’a demokrasi, özgürlük ve refah getireceğini söyleyen Amerikalılar bu yönde acaba neler yaptılar?!!

Amerikalılar şu ana kadar Afganistan’da demokrasinin yerleştirilmesi yönünde hiç bir çaba harcamadı. İki yıl geçmesine rağmen bugün Afganistan’da ne bir anayasa, ne bir seçim ne de özgürlüklerden söz edilebilir…

Amerikalılar Afganistan’da ekonomik ve sosyal sorunların çözümü yönünde hiçbir ciddi adım atmadı. Amerikalılar bir-iki göstermelik projenin dışında hiçbir konuda Afganistan’a yardımda bulunmuyor. Benzer şeyi diğer NATO ülkeleri de yapıyor. Almanya ise, askerlerini pek yakında Afganistan’dan çekmeye hazırlanıyor. NATO kaynaklarına göre, son dönemlerde yoğun faaliyetlere başlayan Taliban pek yakında topyekün bir saldırıya geçecek. Karzai hükümetinin ve yandaşı çetelerin keyfi ve yasa dışı davranışlarından bıkan halk Taliban’ı tekrar arar duruma gelmiş… Usame Bin Laden ise, arada bir El-Cezire televizyonuna gönderdiği kasetlerle yalnız Afganlıları değil, Iraklı ve diğer müslüman ülke halklarını cihada çağırıyor. Taliban lideri Molla Ömer’in nerede ne yaptığını ise hiç kimse bilmiyor. Amerikalılar bile artık ne Bin Laden ne de Molla Ömer’i aramaktan vazgeçti!!

Peki, iki yıl geçtikten sonra Amerikalı vatandaşlar kendi kendilerine ‘acaba biz neden Afganistan’a gittik’ diye soruyorlar mıdır?

Hiç sanmıyorum…

Irak’taki tüm iddialarının yalan olduğunu kabul etmek zorunda kalan Amerikan yönetimi, Afganistan’ı unutmuşa benziyor…

Bu arada olan islam ve müslümanlara oldu…

Çünkü Amerikalılar hem Afganistan’ı hem Irak’ı işgal ederken temel hedef olarak ‘islamı’ seçmişti. Yani her iki ülkenin işgaline destek veren Amerikalı vatandaş bu savaşın islama karşı bir haçlı seferi olduğuna inanmaktaydı…

Hadi Amerikalılar böyle düşünüyor olabilirler; peki, Amerika’nın Afganistan ve Irak işgaline destek veren Türkiye’deki ‘aydınlar ‘ neye inanmaktaydı acaba?!!

Merak ediyorum: Afganistan olayı sırasında televizyonlara çıkıp Amerikaya canla – başla destek verenler acaba neden şimdi çıkıp da birşeyler söylemiyor?!!

Bu ‘aydınlar’ Afganistan’a demokrasi, özgürlük ve refah getireceğini söyleyen Amerikalılardan acaba neden şimdi çıkıp hesap sormuyor?..

Bunu yapacak güç ve yetenekte olmayan bu ‘aydınlar’ acaba neden şimdi çıkıp da doğruları söylemiyor ve yalanlarından dolayı Türk halkından özür dilemiyor?..

Bu kişiler kendi hafızalarının zayıf ve nisyanla malül olduğunu söyleyebilirler… Ama bilmelidirler ki, halk unutur gözükse de aslında hiçbir şeyi unutmaz ve zamanı geldiğinde kendisine karşı yapılanların hesabını sorar…

Hiç kimsenin şüphesi olmasın, o günleri de hep birlikte göreceğiz!!

You may also like...