Amerika, Türk askerini niçin istiyor?

Önceki günkü yazımda Amerikalılar’ın söylemi ile eylemi arasındaki farka dikkat çekerek, herkesin buna karşı dikkatli olması gerektiğini söyledim ve dedim ki ‘AK Parti hükümeti bunun farkında olarak gerekli tedbirleri almalıdır ‘..

Şimdi de isterseniz Irak’a ilgili olarak bazı tesbitleri birlikte ortaya koyalım ..

150 bin askerle Irak’ta güvenliği sağlayamayan Amerikalılar acaba 10 bin Türk askerini ne amaçla istemektedirler ?

Türk askerini Türkmenler’in de yaşadığı Kuzey’de değil de Irak’ın Suriye sınırında görevlendirmek isteyen Amerikalılar acaba bununla neyi amaçlıyorlar ?

Şimdiye kadar Ankara’nın Türkmenler, Iraklı Kürtler ve PKK ile ilgili hassasiyetlerini gözardı eden Amerikalılar acaba neden şimdi bu hevesle Türk askerlerini istiyorlar?

Iraklı bakanlara ‘Türk askerini istemiyoruz ve Ankara ile Fırat ve Dicle sorunlarımız var’ dedirten Amerikalılar acaba neden Türk askerinin Irak’taki çalışması ile ilgili olarak inanılmayacak kadar karmaşık şartlar ileri sürüyorlar..

Üstelik Türk askerini onlar istiyor !!

Elbette bu tür soruları çoğaltabiliriz..

Ancak ben burada Amerikalılar’ın gerçek amaçlarına dikkat çekmek istiyorum ..

Ocak başında dönemin Başbakanı Abdullah Gül bölge ülkelerine tura çıktığında Amerikalılar bu çabanın önüne geçmek ve engellemek için ellerinden geleni yaptılar. Irak’a karşı Amerikan savaşını önlemeyi amaçlayan Gül, bir taraftan direkt Amerikalılar diğer taraftan da Amerikan yanlısı bazı Arap yöneticilerin engellemeleri ile karşılaştı..

Savaş sonrasında Suriye ve İran ile diyaloğunu sürdüren Gül, bir kez daha Amerikalılar’ın ve bu kez İsrailliler’in uyarı ve tehditleri ile karşı karşıya kalıyordu.

Amerika ve İsrail; Ankara’nın Şam ve Tahran ile diyaloglarından bile rahatsız olmuştu.

Suriye Başbakanı Miro’nın Ankara ziyareti ise hem Washington hem de Tel Aviv’i çılgına çevirmişti..

İşte böyle bir tepki ile Ankara’yı cezalandırmak isteyen Amerikalılar önce Süleymaniye’deki çuval olayını 4 Temmuz günü gerçekleştirdiler.

Yani Miro’nun başarılı ziyaretinden 2 gün sonra ..

Bununla yetinmeyen Amerikalılar hemen ardından Kuzey Irak’taki Kürtler ve oradaki PKK yöneticileri ile diyaloglarını yoğunlaştırdılar.

Ama bütün bunları yapan Amerikalılar bana göre başka ve daha önemli bir amacın peşinde koşuyorlardı!!

Amerikalılar, Ankara’yı son dönemde iyi ilişkiler geliştirdiği iki komşusu Suriye ve İran ile karşı karşıya getirmenin peşindedirler.. Milliyet’in dünkü haberine göre, Amerika ve İsrail şimdi de Erdoğan’ın İran gezisini iptal ettirmeye çalışıyorlar..

Türk askerini Suriye sınırına yakın bölgelerde yerleştirmeyi hesaplayan Amerikalılar provokasyonlarla bu askerleri Suriyeli askerlerle çatıştırmayı amaçlayabilirler. Aynı şekilde Arap ülkesi olarak Suriye’nin Sünni ve Şii Arap aşiretlerle ilişkisini bilen Amerikalılar Türk askerini bu aşiretlerle de karşı karşıya getirerek gerektiğinde Suriye-Türkiye gerginliğini kışkırtabileceklerini hesaplıyorlar..

İran-Türkiye gerginiliği ise,Amerikalılar açısından çok daha kolay yaratılabilecektir. Çünkü Amerikalılar İran destekli Şiiler ile çok iyi ilişkileri geliştirirken, Türkiye’nin ilgilendiği Türkmenler’e ise soğuk bakmaktadır. Amerikalılar gerektiğinde Sünni-Şii Türkmen ayrılığını da kullanmaktan geri kalmayarak Türkiye-İran çatışması için elinden gelen herşeyi yapacaklardır.

Amerikalılar komşuları ile ilişkileri bozulan bir Ankara’yı çok daha rahat olarak istedikleri platformlara çekebileceklerini ve bir kez daha 1 Mart şokunun tekrarlanmasını önleyebileceklerini hesaplıyorlar.

Bence Amerikalılar’ın gerçek amacı budur..

Oysa bunun farkında olması gereken Türkiye, Prof.Dr. Ali İhsan Bağış’ın söylemi ile ‘bölgesel dönüşümlerde söz sahibi olmalı ve başarabilmek için de oluşturulacak yeni ve etkin bölgesel örgütlenmelerin oluşturulmasında öncü rol oynaması gerekmektedir. Komşulariyle ittifak içinde olmayan bir Türkiye’nin başarılı olma şansı bulunmamaktadır. Türkiye aynı zamanda (yani AK Parti yönetiminde) tarihsel ve coğrafik nedenlerle sahip olduğu sosyal ve kültürel bağlarını da yeniden tanımlanacak jeo-kültürel politikalarla canlandırmak ve bunları merkez ülke olarak uluslararası sistemle entegre etmek zorundadır’..

Şimdi eğer Amerikalılar, Hüsnü yanılıyor diyeceklerse o zaman gelin ne yapmaları gerektiğini onlara söyleyelim ..

1-Amerikalılar, Wolfowitz’in Türk Meclisi’ne, Hükümeti’ne ve Ordusu’na ettiği hakaretler ve Süleymaniye’deki çuval olayından dolayı, Ankara’dan resmen özür dilemeli.

2- Kürtler’e Yönetim Konseyi ve hükümette 5’er sandalye veren Amerikalılar , Türkmenler’e de en az 3’er sandalye vermelidirler.. Gerçek oranları bulmak için de Amerikalılar bir günde sayım yapabilirler..

3-Amerikalılar kendi atadıkları Irak hükümetinden ‘Türk askeri gelsin’ çağırısını yaptırsınlar.

4- Irak halkının en az % 80’inin kabul etmeyeceği federal sistemi zorla Iraklılar’a kabul ettirmesinler ve Irak’ta bağımsız bir Kürt devletine karşı olduklarını resmen deklare etsinler.

5- Amerikalılar, İran Halkın Mücahitleri grubuna nasıl davrandılar ise, aynı şekilde PKK’ya davransınlar.

6- Türk askerini Irak’a çağıran Amerikalılar, yeni anayasa, seçim ve işgali sona erdirme ile ilgili olarak kesin bir tarih açıklasınlar.

7- Amerikalılar, Irak’a gidecek Türk askerlerinin istedikleri yerlerde bulunmalarına ve Irak halkına yardım etme yöntemlerini kendilerinin belirlemelerine izin versinler.

8- Ve son olarak Amerikalılar eğer gerçekten samimi iseler ve Türkiye’yi Irak bataklığına sürüklemek istemiyorlarsa o zaman yanlız güvenliği değil, Irak’ın tüm sorunlarını Irak’a komşu ülkelerden ( İran, S.Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Suriye ve Türkiye) gelecek sivil-asker güce devretesinler ve bu gücün komutasını Türkler’le birlikte yine de kendileri üstlensin.

Ne dersiniz AK Parti hükümeti böyle bir taleple masaya oturursa acaba Amerikalılar ne yapar!!

You may also like...