Amerikalılar dalga geçiyor!

Savaş öncesinde yapılan ve günlerce hatta haftalarca süren görüşmelerde Amerikalılar 60 bin askerlerinin gelip Türkiye’de yerleşmesini isterken Türk askerinin Irak’a girişine izin vermediler.

Amerikalılar’ın bu tavrından dolayı TBMM tezkereyi reddetti.

Şimdi de aynı şeyler yaşanıyor..

Irak’ta sıkışan Amerikalılar, Türk askerinin gelip kendisini korumasını istiyor. Ancak aynı Amerikalılar savaş öncesinde sergiledikleri tavrın benzerini şimdi farklı versiyonlarda ortaya koyuyorlar..

Önce Hazine Bakan Yardıcısı çıkıp ‘8,5 milyar kredi Irak’a asker gönderme şartına bağlı’ dedi.. Açıklama düzeltilmesine rağmen bu şartın geçerli olduğunu herkes bilmektedir..

Kimse, kimseyi kandırmasın!

Washington’da bunlar olurken, bu kez Irak’ın yeni Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari karşımıza çıkıp ‘Türk askerini istemiyoruz’ dedi.. Zebari bunu söylerken hükümetteki diğer grupların ve tabiî ki kendisini oraya atayan Amerikalılar’ın da eğilimini yansıtıyordu.. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsu Boucher ise bu açıklamayı değerlendirirken ‘Yeni hükümet ile koordinasyonlu olarak çalışıyoruz.. Ankara karar verirse Türk askeri konusunda onları ikna etmeye çalışacağız’ diyordu..

Irak’taki Müttefik Kuvvetler Komutanı General Ricardo Sanchez ise ‘Türk birliklerinin kendi komutası altında olması gerektiğini’ söylüyordu ..

Tam bu sıralarda Amerikalılar BM Güvenlik Konseyi’nde Almanya, Fransa, Rusya ve Suriye engelini aşamıyordu..

Peki bu durumda Türkiye’nin asker gönderme ile ilgili şartları ne olacak..

Yani, BM veya NATO kararı, Irak hükümetinden davet, bağımsız hareket etme imkanı, Türkmenler’in haklarına saygı ve PKK’ye karşı acil önlem alınması vs.. İlk 4 şartın yerine getirilmediği ve getirilemeyeceği ortadadır.

Peki PKK konusunda Amerikalılar ne yapıyor..

Bence işin özü burada!!

Eğer Amerikalılar Türkiye ile diyaloglarında samimi iseler, O zaman PKK konusunu Ankara ile pazarlık konusu yapmazlardı. Yani Amerikalılar ‘askerinizi gönderin, PKK’ye karşı ne yapabileceğimize bakalım’ demek yerine, PKK’ye karşı harekete geçseydiler daha inandırıcı olabilirlerdi diye düşünüyorum..

İran Halkın Mücahitleri grubuna karşı daha ilk günden harekete geçen Amerikalılar her nedense aynı şeyi PKK’ye karşı yapmıyorlar. Üstelik PKK Amerikalılar’a göre ‘terörist ‘ bir örgüt ..

Peki Amerikalılar neden PKK’ye karşı harekete geçmiyor? Amerikalılar PKK’yi bir yandan Türkiye’ye karşı baskı unsuru olarak kullanırken,obür yandan da Iraklı Kürtler’i de küstürmek istemiyor.. Iraklı Kürt liderler de ‘gerektiğinde Türkiye’ye karşı kullanırız’ diye PKK ile iyi ilişkiler içinde ..

Dönelim Zebari’nin açıklamalarına ..

Zebari, Türk askerini istemiyoruz diyor..

Zebari işgal öncesinde ve sonrasında Amerikalılar’ın Irak’ta güvendiği kişilerin başında geliyor. Yoksa Dışişleri Bakanlığı’nı ona teslim etmezlerdi..

Bu durumda Zebari ve diğer hükümet üyelerinin ‘gelmesin’ dedikleri Türk askerini acaba Amerikalılar neden istiyor? Bu isteklerinde Amerikalılar acaba ne kadar samimidirler .

Samimi olduklarına ben inanmıyorum ..

Her zaman Amerikalılar’ın Türkiye ve bölge ülke ve halklarına karşı politikalarına şüphe ile bakan biri olarak ben, Amerikalılar’ın Türkiye ile dalga geçtiklerini düşünüyorum.

Yoksa çuvalı Türk askerinin kafasına geçirmezlerdi Süleymaniye’de ..

Neden bazıları ve özellikle Amerikan hayranları bu gerçeği anlamak istemiyor!! Amerikalılar ‘Türkiye’yi tam olarak teslim almadan’ Türkiye’nin hiçbir şartını kabul etmeyeceklerdir.

Kabul eder gibi gözükseler de bunu ‘taktiksel nedenlerle’ yapacaklardır.. Amerikalılar Irak ile ilgili olarak Türkiye için iyi şeyler düşünmüyor, düşünmeyecekledir.

Askeri isteseler de bunu ‘Türkiye’yi bataklığa sürüklemek’ için yapacaklardır..

Gelelim basına yansıdığı kadarı ile Sayın Turhan Çömez’in demeçlerine.. İyi niyetine mutlak olarak inandığım değerli dostum Çömez ‘ Irak halkına konser verilmesini’ teklif ediyor. Çömez’e göre ‘Tatlıses, Sibel Can ve Hülya Avşar’ın’ katılacağı bir konser ile Iraklılar’ın kazanılacağını söylüyor.

Tabiî diğer insani tedbirlerle birlikte..

Yalnız dostum Çömez, çok önemli bir gerçeği unutmuşa benziyor..

Şu anda Irak’ta bir işgal var..

Irak halkı, Sayın Çömez’in de gördüğü gibi en acı ve sefil günlerini yaşıyor.

Bu durumda Irak halkına eğlence ve karnaval düzenleme yerine üzüntüsüne ortak olmak gerekir.

Bu ise asker göndererek işgalin kalıcılığına katkıda bulunarak değil, tam tersine işgalin sona erdirilmesini sağlayacak her çabaya destek vermekle olur..

Ha ille de Irak halkını kazanalım deniyorsa o zaman bu, Amerikan baskılarına direnen TBBM’nin onurlu tavrına ve ününe layık bir şekilde yapılmalıdır.. Belki de dünya üçüncüsü olan Türk Milli Takımı’nı oraya götürerek..

Böylece Iraklı oyuncular da Uday korkusu olmadan ilk maçlarını yapmış olacaklardır.. Maçın sonucuna bakarak Iraklılar’ın Türk askerini ne kadar isteyip istemediklerine de karar verebiliriz..

Yeter ki hakemler Amerikalı olmasın!!

You may also like...