Erdoğan, terör ve Amerika…

Önceki akşam Türk-Amerikan İş Adamları Derneği’nin Çırağan’daki toplantısına katıldım. Amacım; toplantıda konuşacak olan Başbakan Erdoğan’ın direkt olarak Amerikalılar’a hitap şeklini görmekti.. Büyük ölçüde de amacıma ulaştım. Dernek Başkanı değerli dostum Zeynel Abidin Erdem’in kısa bir konuşmasından sonra kürsüye gelen Erdoğan oldukça ilginç tesbitlerde bulunarak Amerikalılar’a söylenmesi gerekenleri açık, net ve direkt olarak söyledi..

‘Hem terörün karşısında olacaksınız, hem de buna yönelik adım atmayacaksınız. Ama bakıyoruz, hâlâ bu konuda (PKK) atılan bir adım yok. Ortadoğu’da terörü durdurabiliyor muyuz. Niye durduramıyoruz. ABD’li dostlarıma acı ama samimi bir ifadede bulunmak istiyorum. Terör sadece kuleler vurulduğu zaman mı terördü. Farklı ülkelerdeki kuleler vurulduğu zaman terör değil mi ‘

Salondaki Amerikalı işadamları ve diplomatlarının gözünün içine bakarak söylenen ve büyük alkış toplayan bu sözlerin çok önemli olmasına karşın ben Sayın Erdoğan’ın bunları söylerken daha çok yüz ifadesini, mimiklerini ve heyecanını önemsedim. O ifadelerde ben 15 yıldır tanıdığım aynı Erdoğan’ı gördüğümden ve o bu sözleri Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak söylemesinden dolayı çok mutlu oldum.

Çünkü ben 11 Eylül günü çıktığım tüm televizyon programlarında aynı şeyleri söylemiştim.

O zaman da Amerikan dostları, benim bu yaklaşımımı hayretlerle ve tabiî ki tepki ile karşılamışlardı ..

Oysa o gün ben bir tek şeyi söylüyordum..

‘Dünyadaki ve özellikle Ortadoğu’daki tüm terörden Amerika sorumludur. Kuleler yıkılmasaydı Amerika bu terörü desteklemeyi sürdürecekti ‘..

Nitekim Başkan Bush, bir gün sonra ‘bu bir Haçlı seferidir’ deyip İslam’a karşı savaşını ilan etmişti ..

Tüm dünya bu gerçeği gördü. Türk halkı ise Bush’un bu söylemine somut bir yanıt vererek Kasım seçimlerinde ‘İslami değerleri ön plana’ çıkaran AK Parti’yi iktidara getirdi ..

Ama yine de bazı çevreler bu gerçekleri anlamak istemedi.. Bunlardan biri de ‘İslam ve Ortadoğu uzmanı’ Bernard Lewis..

Lewis’in tesbitlerine Milliyet’teki kendi köşesinde sık sık yer veren Sayın Taha Akyol dün de aynı şeyi yaptı ..

‘Amerika, terör ve İslam’ başlıklı yazısında Akyol, Lewis’in İslam’a ve Müslümanlar’a karşı olan geleneksel suçlamalarına yer veriyordu.

Bernard’a göre ‘IRA; terörizmi Katolik mezhebi adına yapmıyor. Din adına terörü yapanlar İslam dünyasından çıkıyor ‘..

Akyol’un büyük ölçüde katılarak aktardığı Lewis’in bu yaklaşımı, herkesçe bilinmesine rağmen zamanlaması açısından önemliydi.

Bir sefer tüm dünya İrlanda’daki çatışmanın Katolikler’le Protestanlar arasında olduğunu söylerken nasıl oluyor da Lewis bize tersini kanıtlamaya çalışıyor..

Yok eğer Lewis ve Akyol orada bir ‘siyasal içerikli bir bağımsızlık hareketi’ var diyeceklerse o zaman bu hakkı neden Filistinliler’e tanımıyorlar?

Neden Hamas ve Cihad ‘İslamî söylemlerle’ Filistin’i işgal eden siyonist İsrail’e karşı mücadele ederken terörist oluyorlar?

Neden ‘İslam’ bağımsızlık hareketlerinin dinamosu olurken terör oluyor da ‘Hıristiyanlık’ mücadelenin esin kaynağı olunca terör olmuyor ?

Neden Hıristiyan Amerikalılar bugün bile Iraklı ve Afganistanlı Müslümanlar’ı bombalamaya çıkmadan önce kutsanırken ya da haç çıkarırken terörist olmuyorlar da, Müslümanlar ‘Allahu ekber deyip dua ederken’ terörist oluyorlar?

Bernard Lewis ve benzerleri bizimle ilgili yanlış doğrularını bizlere kabul ettiremezler..

Bugün Amerika’yı yöneten ‘aşırı sağ ekip’ ile Sayın Akyol’un söylemi her şeyi aşırı dinsel yorumlarla yapmaktadırlar. Bunu ben değil, Amerika’daki binlerce demokrat aydın ve politikacı söylemektedir. Bush yönetimindeki Amerika; emperyalist bir ülke olarak Müslümanlar’a karşı topyekün bir savaş ilan etmiştir. Müslümanlar da kendilerini savunma hakkına sahiptirler. Amerika ‘bu bir Haçlı seferi derken’ Müslümanlar ‘Hayır bu bir langırt oyunu mu’ diyeceklerdi!!

Bush ve Wolfowitz gibi danışmanları bu savaşta ‘Yahudiliğin ve Ortodoks Hıristiyanlığın’ en bağnaz söylemlerini kullanarak politika uygulamaktadırlar ..

Amerika son 50 yıllık hatalarından hiç ders almamaktadır. Afganistan ve Irak’ta Müslümanlar’a karşı en acımasız terör eylemlerini sürdüren Amerikalılar bunu salt ‘kapitalizm’ adına yapmıyorlar.. Hadi öyle olduğunu bir an için kabul edelim, peki tüm yasalarını Tevrat ve benzeri dînî kaynaklardan şekillendiren İsrail, neden Filistinliler’i yok etmek istiyor!!

Siyonist ideolojinin kaynağı yoksa dinsel değil mi!

Merak ediyorum da saygıdeğer Lewis, acaba neden İsrailliler’e de ‘terörist Yahudiler’ demiyor!!

Bunu yapamayacağını biliyoruz ama en azından kendisinin İkiz Kuleler’e verdiği değer kadar bizim de El-Aksa Camii’ne verdiğimiz değeri anlayışla karşılasın..

Sayın Erdoğan’ın söylemi ile ‘terör sadece New York’taki İkiz Kuleler vurulduğu zaman mı terördür.. Farklı ülkelerdeki kuleler (ki ben bunları El-Aksa Camii olarak kabul ettim) vurulduğu zaman terör değil mi!

Çok önemli ve tarihsel değeri olan bu söyleminden dolayı Sayın Başbakan’a teşekkür ediyorum..

You may also like...