ŞİİLER!!

Günlerdir televizyonlarda ve gazetelerde Irak’taki Şiiler’in Kerbela’daki gösterilerini izliyoruz.. Şiiler Saddam’a karşı oldukları kadar Amerikan işgaline de karşı olduklarını haykırıyorlar. Şiiler islami bir yönetim istediklerini söylüyorlar.. Yani Kuzeyde Jay Garner’in yoluna gül döken Kürtler’in tersine Şiiler Amerikalılar’a Irak’ta rahat uyku uyutmayacaklarını gösteriyorlar.. Nitekim Um Kasr ve Basra’daki direnişin arkasında da Şiiler vardı..

Amerikalılar ise İran’ı Şiiler’i kışkırtmakla suçlamaya başladılar..

Peki Amerikalılar kendilerini rahatsız edecek olan Şiiler’in bu denli gövde gösterisine neden izin veriyorlar?

11 Eylül sonrasında Suudiler’e ağır suçlamada bulunan Amerikalılar başta Usame bin Ladin olmak üzere dünyadaki redikal İslamcı tüm örgütlerin Suudi destekli olduğunu söylemeye başladılar.. Şahin yani siyonist Amerikalılar’a göre Irak’tan sonra sıra S. Arabistan’a gelmelidir. Onlara göre S. Arabistan’ı ‘Sünni Vahhabiler’den temizlemek yalnız bölgeyi değil tüm dünyayı rahatlatacaktır.. Amerikalılar Suudiler’in neredeyse yüz yıldır kendileri tarafından kullanıldığını unutmuşa benziyorlar!!

Ama yine de Amerikalılar 11 Eylül olaylarından sonra Şiiler’e ilgi duymaya başlamış ve savaş öncesinde bu ilgiyi artırmıştı.. Savaş sonrasında da Amerikalılar Londra ve Washington’da bulunan kendi yanlısı Şiiler’i apar topar Irak’a gönderdiler.. Bunlardan Abdulmecit El-Hoi Necef’te öldürüldü.

Yine Şii olan ve Irak’ın başına getirilmesi planlanan Ahmet Çelebi ise Bağdat’ta ancak özel korumalarla dolaşabiliyor..

Yani Amerikalılar Şiiler içinde kendilerine hizmet edebilecek adam bulmakta zorlanıyorlar..

Peki Şiiliği Sünni Vahhabiliğe alternatif olarak gören Amerikalılar bu durumda ne yapacak?

Kuşkusuz Saddam gibi bir adamdan ve onun dikta rejiminden kurtulmayı başaran Amerikalılar kolay kolay pes etmeyecektir. Başka bir deyişle Amerikalılar önce Şiiler’i kazanmaya çalışacak.. Bunu da başaramaz ise onları birbirine düşürecektir.

Amerikalılar bu planlarını hayata geçirmek için iki yol izleyeceklerdir..

1- Amerikalılar el altından İran ile diyalog kurarak Tahran’ı Iraklı Şiiler’den uzak tutmaya çalışabilir.. Bu arada Amerikalılar Şiiler’e İslam aleminde yeni şanslar yaratmayı planlayabilirler.

Ve bunun karşılığında Tahran ile bir anlaşmaya gidebilirler..

1- Amerikalılar daha önce Saddam ile işbirliği yapmış bazı aşiretleri kullanarak Irak Şiileri’ni birbirine düşürebilir.

2- Tüm bu planlar sonuç vermez ise Amerikalılar bu kez Arap-Farisi Şiiliği tartışmalarını başlatabilir. Nitekim bu tür söylemler Arap dînî çevrelerinde dile getirilmeye başlandı.

İran yanlısı Iraklı Şiiler Kum kentini ideolojik merkez olarak kabul ederken Arap milliyetçisi Şiiler bu merkezin tartışmasız olarak Kerbela ve Necef olduğunu savunuyorlar..

Lübnan’daki İran destekli Hizbullah’ın ruhani lideri Fadlallah ile örgütün siyasi lideri Nasrallah arasında görüş ayrılığı böyle bir gidişatın en somut örneğidir..

Böyle bir gidişat Amerikalılar’a bir taşta birden fazla kuş vurma şansı sağlayabilir..

1- Amerikalılar İran ve Arap yanlısı Şiiler arasındaki çatışmayı başlatarak Araplar’la İranlılar arasında etnik çatışmayı da körükleyebilirler..

2- Amerikalılar bunu başarmaz ise bu kez İran kontrolündeki Şiiler ile Arap Sünnileri’ni birbirine karşı kışkırtmaya çalışabilir.

3- Bu da yetmez ise bu kez Kürtler’le Araplar’ı veya Türkmenler’i karşı karşıya getirebilirler..

Özet olarak Amerikalılar Irak’ı kontrol etmeye çalışırken herşeyin kendi çıkarları doğrultusunda gelişmesini isteyeceklerdir. Bunun için de gerekli tüm tedbirleri alacaklardır.

Amerikalılar böyle bir Irak’ı sağlayamayacaklarını anladıkları andan itibaren Irak’ı ve dolaysıyla bölgeyi kana bulamaktan çekinmeyeceklerdir.

İşte tüm bu tehlikleri gören ister Şiiler (İran yanlısı veya Arap milliyetçisi Şiiler) ister Sünniler olsun herkes birlik çağırısı yapmaktadır. Kerbela’daki büyük buluşmada ve Cuma namazlarında atılan tek slogan :

‘Sünniler Şiiler el ele Saddam ve Amerika’ya karşı’

Bu slogana bağlı kalındığı sürce Irak halkı özgürlüğüne kolayca kavuşabilir ve ülkesini Amerikan-İngiliz işgalinden kurtarabilir.

Aksi takdirde herkes kaybeder..

Ve şimdiye kadar olduğu gibi yine yalnızca haçlı-siyonist ittifakı kazanır!!

Bunu önlemek için herkes üzerine düşeni hemen yapmalıdır!!

You may also like...