​KEŞKE ABD İLE TEK DERDİMİZ PYD OLSA…

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan salı günü ABD Başkanı Donald Trump ile ilk defa yüz yüze bir araya gelecek ve bunun ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceğini belirleyecek hatta “noktanın konduğu” toplantı olacağı söyleniyor.

Türkiye, ABD’nin Kuzey Suriye’de PKK’nın uzantısı olduğunu söylediğimiz PYD ve YPG ile etkin iş birliği yapmasından çok rahatsız ve salı günkü görüşmelerin odak noktası bu konu olacak, ama ikinci planda kalan fakat Türkiye’yi PYD’den bile daha fazla tehdit eden bir FETÖ gerçeği var… Bu örgütün lideri Fetullah Gülen gayet rahat Pennsylvania’daki karargahından Türkiye aleyhtarı faaliyetlere devam ediyor, Türkiye’den kaçan yandaşları ABD sokaklarında cirit atıyor ve ABD bunların charter okullarına oluk oluk paralar vererek onların parasal ihtiyaçlarını da bol bol karşılıyor…

Cumhurbaşkanımız da PYD olayını detaylı bir şekilde Trump’la masaya yatırırken bu FETÖ olayının da Suriye’nin gölgesinde kalmadan gündeme getirecek.

İnşallah iki lider bütün enerjilerini Suriye konusundaki güreşe harcayıp, FETÖ konusundaki güreşi götürecek gücü bulurlar…

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra maalesef FETÖ’cüler iki ülkeye kaçtılar. Birisi ABD öbürü ise Almanya… ABD normaldi çünkü Fetullah Gülen oradaydı ama Almanya’nın da aynı derecede FETÖ yuvalanmasına müsamaha etmesi hatta onlara iltica hakkı vermesi Almanların Türkiye konusunda hiç de iyi niyetli olmadıklarını gösteriyor.

ABD’deki durum ise çok tehlikeli… FETÖ kuruluşları etkin bir şekilde Türkiye aleyhine algı operasyonları yapıyorlar, milyonlarca doları bu uğurda harcıyorlar ve bu alanda Türkiye çok zayıf kalıyor. Yani Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi önemli ama FETÖ’nün faaliyetlerine ABD’de kilit vurulması en az onun kadar önemli.

İnşallah Erdoğan ve Trump yeterli vakit bulurlar da bu konuyu da layık olduğu biçimde ele alabilirler…

You may also like...