PYD NEDEN RAKKA’DA KÜRT GENÇLERİ TELEF ETMEYE HAZIR?

Yarın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek olan Amerikan Başkanı Donald Trump geçen hafta imzaladığı bir başkanlık kararnamesi ile “Suriyeli Kürtlere” ABD silah ve teçhizatlarının verilmesini onayladı…

Yani daha Cumhurbaşkanımız ABD’ye varmadan Amerikalılar PKK uzantısı PYD ve YPG militanlarını silahlandırmaya, onlara ağır silahlar vermeye başlamıştı… Çoğu çok genç yaştaki YPG’li militanlar bu silahları DEAŞ’ı Rakka’dan atmak için kullanacaklar ve büyük bir ihtimalle çoğu telef olacak.

Bu operasyonda Kürtlerin büyük zayiat verecekleri gayet iyi biliniyor… Peki, o zaman PYD ve YPG böyle bir operasyonun parçası olmayı neden kabul etti? Herhalde ABD’den alkış almak ve methiye dinlemek için değil. Birileri bunlara “elinizde tutuğunuz bölgelerde özerk idareler kurabilirsiniz, daha sonra bunları bir küçük devlete dönüştürebilirsiniz” diye söz vermiş olmasın?

İşte esas mesele burada… ABD’li generaller bu PKK uzantılarına ne sözler verdi de bu adamlar bu kadar genci ölüme atmaya hazırlanıyor?

Cumhurbaşkanımızla görüşürken Trump bu konuya nasıl yanaşacak merak konusu… Ama şu var ki gerçekten Cumhurbaşkanımızı tatmin etmesi gerekiyor ve işi çok zor.

Eski Başkan Obama bizi çok oyladı ve hiç sözlerini tutmadı. Onun için artık Erdoğan’da yoğurdu üfleyerek yiyecek… İnşallah bu konuda her şey önümüzdeki günlerde netleşir.

You may also like...